subota, 7. studenoga 2015.

1. tjedan: Denotativne slike i njihova obrada

Prvo treba objasniti - što je denotacija, a što je konotacija?

Denotacija je upućivanje na prvo, osnovno, izvorno značenje neke riječi. Dakle:
DENOTATION: IT IS WHAT IT IS! LITERALLY!


Konotacija je, dakle, ukupnost atributa koji se smatraju bitnima za značenje 
nekog termina.



U današnjoj temi ćemo obrađivati i promatrati svakidašnje objekte koje ćemo koristiti kao temelj za denotativno predstavljanje slike, učenje tehnika i razvijanja različitih vještina.

Evo nekoliko ideja za svakidašnje objekte koje svi poznajemo, a imaju denotativno značenje:





Teško je zamisliti da ovi primjeri imaju neko drugo, prenesno značenje.


Kada želite napraviti sliku nekog objekta koji ima denotativno značenje, morate se prvo upitati što je suština tog objekta i kako ga prepoznajemo pa ćemo na primjeru sljedeće slike jabuke objasniti denotativno značenje. 




Jabuku predstavlja djelomice njezin oblik, boja, tekstura, proporcije, čak sadrži i neke elemente koji upućuju na to da se radi o jabuci.
Važno je razumjeti da pojedini objekt može postojati u različitim stanjima, a opet može komunicirati na isti način s okolinom i promatračem.



Ovdje vidimo longitudinalni presjek jabuke i isto tako vidimo da ima različite elemente i karakteristike od prve slike, ali mi i dalje razumijemo da se radi o jabuci. Sada peteljka i srce jabuke komuniciraju mnogo više nego kora i oblik jabuke kao na prvoj slici. 



Jabuka se može presjeći na još manje dijelove pri čemu dobijemo samo jednu krišku jabuke koja će i dalje biti prepoznatljiva i upućivati će na jabuku zbog svojih karakteristika i prepoznatljivih elemenata.


Dakle jabuka u stvarnom svijetu može postojati u različitim oblicima ili stanjima, ali jabuka kao reprezentacija preko slike može isto postojati u različitim oblicima i stanjima te mi kao dizajneri to moramo omogućiti i prenijeti promatraču - komunicirati s njim putem slike, a to će biti moguće samo ako znamo što je suština objekta kojeg želimo prenijeti publici.

Ovdje opet imamo polovicu jabuke, međutim razlika je u tome što je ona dizajnirana od dizajnera, a nije fotografirana u stvarnosti.


Ovdje vidimo samo dio jabuke - tijelo jabuke i peteljku, ali i dalje razumijemo da je to jabuka i da dizajner kontrolira komunikaciju preko slike, međutim na sljedećem primjeru možemo vidjeti što se dogodi kada komunikacija dizajnera s promatračem nije dobra.




Radi li se na ovoj slici o jabuci ili trešnji?

Teško je za reći, jer dizajner nije vodio računa o bitnim karakteristikama i elementima jabuke, pa se preko slike daje naslutiti da se možda radi i o trešnji.



Nakon ove današnje lekcije zaključuje se da je zadaća dizajnera da pomno kontrolira poruke i ključne vizualne karakteristike jer će se u suprotnom prenijeti poruka koja se nije htjela prenijeti.

1. tjedan: Uvod u temu "Kako izraditi sliku"

U prvom tjednu smo se posvetili tehnikama obrađivanja slika pri čemu smo slike podijelili na denotativne i konotativne slike.

Uzevši za primjer sliku jabuke i način na koji je ona reprezentirana, dolazimo do zaključka da ta slika može puno toga reći promatraču. 
Tehnika koja je korištena u prikazu jabuke, estetika slike i ostalo su bitni u tumačenju slike koja je predstavljena. 

Tako npr. sljedeće slike prikazuju zdravu i ukusnu jabuku ili pak trulu i neprivlačnu za pojesti - što dovodi do toga da je bitno kako je slika prezentirana jer način na koji je slika dizajnirana daje prvi dojam o stvarnom objektu pri čemu dizanjer upravo na taj način daje dodatne informacije o prikazanom objektu i putem te informacije komunicira s promatračem i baš to čini veliku razliku u tome hoće li promatrač tu jabuku pojesti ili ne.
Trula jabukaZdrava i ukusna jabuka


Međutim postaje puno kompliciranije ukoliko se denotativno značenje slike mijenja tako da se ukomponira s drugim elementima. I ukoliko to dizajneri rade tada jabuka više nije obična jabuka. Ona može reprezentirati različite ideje i prenesena značenja samo putem slike i drugih ukomponiranih elemenata i takvu vrstu slika nazivamo konotativne slike. 

Primjerice ako pored slike jabuke stavimo ocjenu tada ta jabuka predstavlja obrazovanje i znanje, ako iznad jabuke stavimo nekoliko linija tada to predstavlja pojam gravitacije i padanja jabuke ili ako je jabuka podijeljena tako da je jedna strana zelena, a druga crvena tada to može prestavljati dobro i zlo.

Dobro i zloObrazovanje i znanje


Uzevši u obzir sve gore navedeno u ovom tjednu ćemo obrađivati i izrađivati slike koje imaju doslovno i prenesno značenje, dakle - denotativne i konotativne slike.

Obrađivati će se razne tehnike u duhu eksperimentiranja što znači da se neće ocjenjivati i gledati tko će nacrtati najsavršeniju i najbolju jabuku jer se u grafičkom dizajnu ne radi uvijek o savršenstvu - zapravo često je slučaj kako će se učiniti nešto neočekivano od originala.


utorak, 3. studenoga 2015.

Uvod: Analiza MOOC tečaja - Fundamentals of Graphic Design

Dajana Baković, dvopredmetni diplomski studij informatike i njemačkog jezika i književnosti - nastavnički smjer

Fundamentals of Graphic Design


Platforma: Coursera



Tema tečaja je temelj grafičkog dizajna pri čemu je naglasak na principe grafičkog dizajna: izrada slika, tipografije, kompozicije te rad s bojama i oblicima. Michael Worthington (CALARTS) je voditelj tečaja Fundamentals of Graphic Design te na samom uvodu govori kako je grafički dizajn veoma širok pojam u kojem grafički dizajner može biti netko tko dizajnira knjige, logotipe, web stranice, majice ili kutije za čokoladu. Međutim, ono što želi naglasiti je da se dizajn koristi kako bi se predstavio neki krajni proizvod, ideja ili poruka krajnjem korisniku - vizualnim putem.

Tečaj počinje 02.11.2015 i traje do 07.12.2015.  
Traje 6 tjedana pri čemu je predviđen rad od 5-8 sati tjedno.

Sadržaj tečaja


Sadržaj je podijeljen po tjednima pa se tako svaki tjedan uči druga tema koja također ima svoje podijele vezane za temu i cijeli tečaj koji nosi naziv Osnove grafičkog dizajna pri čemu svaki tjedan završava sa zadatkom ili kvizom kojeg treba izvršiti kako bi se tečaj položio.

Međutim ima i zadataka koji nisu obavezni i ne utječu na polaganje samog tečaja. Ukoliko polaznik tečaja želi onda može riješiti sve zadatke koje tečaj nudi.


Sadržaj se dijeli na sljedeće teme, a gradivo govori o Osnovama grafičkog dizajna:


Tjedan 1: Osnove izrade slike


    • Uvod i pregled
    • Slike i denotacija
    • Tehnike izrade slike
    • Slike i konotacija
    • Zadatak 1

Tjedan 2: Osnove tipografije


    • Uvod i pregled
    • Leksikon slova
    • Kako izabrati oblik slova
    • Kako "čitati" tipografiju
    • Kako koristiti oblik slova
    • Kviz

Tjedan 3: Osnove oblika i boje


    • Uvod i pregled
    • Oblik i boja
    • Ritam i uzorak
    • Kviz

Tjedan 4: Osnove kompozicije


    • Uvod i pregled
    • Sve o kontrastu
    • Rad sa slikama
    • Sastavljanje sve u jedno
    • Zaključci
    • Zadatak 2

Ovaj tečaj sam odabrala jer želim naučiti više o grafičkom dizajnu koji me oduvijek privlačio zbog svoje velike zastupljenosti u današnjem svijetu te načinu na koji se dizajneri mogu izraziti putem različitih vizualnih sredstava. 

Današnjica je prožeta različitim sadržajima, reklamama, vijestima, novostima, podacima i informacijama koje se najčešće prenose vizualnim putem te je grafički dizajn upravo ono što je potrebno savladati kako bi se svi ti silni podaci mogli prenijeti na što bolji, upadljiviji i zanimljiviji način. 

Mnogo je prednosti koje pruža grafički dizajn - počevši od radnih mjesta kojih je sve više upravo zbog velike potražnje mladih, talentiranih i kreativnih pojedinaca koji će svoje ideje iznijeti na vrlo poseban i osebujan način kako bi svakodnevne informacije učinili što interesantnijim i zanimljivim svojim sugrađanima do učenja i savladavanja novih tehnika i ideja koje se nameću svaki dan.