U prvom tjednu smo se posvetili tehnikama obrađivanja slika pri čemu smo slike podijelili na denotativne i konotativne slike.
Uzevši za primjer sliku jabuke i način na koji je ona reprezentirana, dolazimo do zaključka da ta slika može puno toga reći promatraču.
Tehnika koja je korištena u prikazu jabuke, estetika slike i ostalo su bitni u tumačenju slike koja je predstavljena.
Tako npr. sljedeće slike prikazuju zdravu i ukusnu jabuku ili pak trulu i neprivlačnu za pojesti - što dovodi do toga da je bitno kako je slika prezentirana jer način na koji je slika dizajnirana daje prvi dojam o stvarnom objektu pri čemu dizanjer upravo na taj način daje dodatne informacije o prikazanom objektu i putem te informacije komunicira s promatračem i baš to čini veliku razliku u tome hoće li promatrač tu jabuku pojesti ili ne.
Međutim postaje puno kompliciranije ukoliko se denotativno značenje slike mijenja tako da se ukomponira s drugim elementima. I ukoliko to dizajneri rade tada jabuka više nije obična jabuka. Ona može reprezentirati različite ideje i prenesena značenja samo putem slike i drugih ukomponiranih elemenata i takvu vrstu slika nazivamo konotativne slike.
Primjerice ako pored slike jabuke stavimo ocjenu tada ta jabuka predstavlja obrazovanje i znanje, ako iznad jabuke stavimo nekoliko linija tada to predstavlja pojam gravitacije i padanja jabuke ili ako je jabuka podijeljena tako da je jedna strana zelena, a druga crvena tada to može prestavljati dobro i zlo.
Uzevši u obzir sve gore navedeno u ovom tjednu ćemo obrađivati i izrađivati slike koje imaju doslovno i prenesno značenje, dakle - denotativne i konotativne slike.
Obrađivati će se razne tehnike u duhu eksperimentiranja što znači da se neće ocjenjivati i gledati tko će nacrtati najsavršeniju i najbolju jabuku jer se u grafičkom dizajnu ne radi uvijek o savršenstvu - zapravo često je slučaj kako će se učiniti nešto neočekivano od originala.
Nema komentara:
Objavi komentar