nedjelja, 24. siječnja 2016.

4. tjedan: Osnove kompozicije

Ovaj zadnji tjedan ćemo pogledati kako dizajneri rade sa vizualnim kontrastima, obrezivanjem, hijerarhijom smjera pojedinačnih slika. Saznati ćemo kako kontrolirati i koristiti vagu, težinu, smjer, teksturu i prostor u sastavu, te kako sastaviti posao koji varira od kompleksa na minimalan.

Fotograf je slikao sliku, ilustrator je napravio sliku, pisač je napisao tekst., što je dizajner napravio? 
Dizajner je organizirao sve na stranici. čini se kao mala stvar. ali možemo napraviti mnogo dizajna dobrih tako i loših sa istim elementima. 

Samo uređenje dramantično može utjecati na vizualni prikaz dizajna. Može napraviti ili slomiti poruku s kojom dizajner pokušava komunicirat.
Kao soba puna namještaja. Kako organizirate sobu, može utjecati na samu sobu, njezine osjećaje kako vam govori tko živi unutra. Može Vam govoriti kako je netko organiziran, neuredan,  ili vam je neugodno da budete u toj sobi radi energije koju vam daje, ili namještaj ili sami razmještaj. 

Kompozicija pomaže dizajnu da bude direktna, logična, funkcionalna, gusta, može nam dati osjećaj uspjeha i neuspjeha u dijelu dizajna.

Kontrast








Forma - oblik, nema realnog kontrasta, nema skale razlike, upute različitosti
Forma - oblik, nema realnog kontrasta, nema skale razlike, upute različitosti, 
Ljestvica - veliko nasprem malo, jednaka skala,
Težina -  dva jednaka oblika, ista vizualna težina, uz kontrast se može promjeniti vizualni dio koji se čini da je teži ili lakši
Prostor - nije razlika između objekata, pričamo o kompoziciji, nema tonaliteta, niti tekstur, vizalno povećavanje prostora pomicanjem objekata u kutove
Upute - odnosi između objekata i stranice, dijagonalni odnosi, ravni, možemo stvoriti napetost, objekti u suprotnim kutevima navode nas da se koncentriramo na oba kuta

Tekstura - sami bojekti se mjenjaju, da li su mrlje ili sama boja u istom geometrijskom obliku, dodavavši različite linije,...

Višestruki kontrasti 

 Mješanjem ljestve i forme možemo dobiti različite oblike ...




 dodavanjem teksture dobivamo drugačiji pogled na objekt

                                                        


 Dodavanjem uputa dizan se promjenio u drugom smjeru itd..




                                                         

Kontrast slike








Dodavanjem elemenata u slike dobivamo priču, sliku s nekim značenjem

Uvijek pokuvamo spojiti oblike kako bi ih razumjeli u slikama, tako i u umjetnosti. Želimo ih pročitati i stvoriti nekakvu vezu između  njih iako mogu biti nasumce odabrani objekti pred nama.







Sastavljanje sve u jedno


 Ima veliku perspektivu, od velike prema maloj, daje nam jaku liniju, no nije jedina linija. Ako pogledamo knjige su u liniji i ljudi su u jednoj liniji/smjeru. Izgleda komplicirana slika no jako je jednostavna. Ima puno smjerova, ali idu prema jednakom cilju. 





Razumijevanje hijerarhije je jako bitno kod dizajnera. Rezanje slike nekad promjeni značenje, način kako gledamo, naš fokus i različito gledanje na stvari. Uočavanje više kompozicije na knjige i pozadinu slike.





 Izrežemo li još više, možemo dobiti fokus samih vrata i njihovog oblika.



U grafičkom dizajnu, kao i u umjetnosti, postoje različiti stilovi izražavanja. Treba reći da odabir određenog stila ovisi o temperamentu i značaju autora, namjeni određenog djela (usmjerenost određenoj ciljnoj skupini ljudi) i ugođaju koji želimo postići, (starinski, domaće, ekološko, raskošno, jednostavno, moderno, tehno, futuristički...) Pojedini autori u svojim su djelima stvorili originalne i prepoznatljive sisteme izražavanja, percipiranja i vizualnog predočavanja svijeta, te su se sa svojim istomišljenicima, sljedbenicima (i oponašateljima) tako nametnuli, da su ostvarili univerzalni i zaokruženi likovni govor koji se naziva stil.

3. tjedan: Osnove oblika i boje

Ovaj tjedan ćemo pogledati kako dizajneri rade s oblikom i bojom. 
Naučit ćete o vizualnom kontrastu boje, ritma i uzorka u dizajnu. 
Kako označavati simbole, ikone, itd. 
Oblici su svukuda oko nas, da li bili aktivni ili pasivni, komunikativni ili pak neutralni oni formiraju nevidljivu pozadinu većini grafičkih dizajna. Čini se kao osnovno i vrlo jednostavno područje za istraživanje, no još uvijek se istražuje. Rad sa osnovnim oblicima i bojom je središte, odnosno logo dizajna.

Počet ćemo sa crno bijelim objektima koje sa kontrastom promijene svoje značenje, negativni i pozitivan prostor, gledati ćemo atribute boja, ponavljanje i ritam te uzorak gdje možete upotrijebiti vaše znanje vezano za oblik i boje. 

Grafički oblik


Obični oblici mogu pomoći dizajneru sa dodatkom kontrasta i vizualnog interesa.






Različiti oblici:


                                                                               
Mijenjanjem osnovnih oblika dobivamo moć.





Neke ideje i principe ćemo pogledati koje su bazirane od Johannes-a Itten-a, profesora u Bauhausu rane 1920 godine. On je razvio osnovni tečaj i temelj gledanja oblika, forme, kompozicije i boje kako nismo do sada vidjeli ni promatrali, dakle moderniji način gledanja na takve ideje. Osnovne stvari su umjetnost i industrijski dizajn. Te ideje iako su stare, osnove su i dalje. 



Oznake ne sadržavaju konotaciju već samo označavanje, dok ikone i simboli djeluju različito. Označavaju različite stvari. 

                                                                        Ikone:                                                                               






-slikovne
- predstavlja stvarne stvari
- lako su čitljive





    Simboli:


- nisu slikovne
- predstavljaju ideje/ proizvode
- naučeni, kodirani



Kako uzorak djeluje u vanjskom okruženju? Oblici tada imaju vezu sa okruženjem.






Kako god okrenemo boje i pozadine, dobivamo drugačiji dizajn, drugačiji osjećaj, perspektivu. 
Emocije više dobivamo sa bojama, mogu biti objektivne i subjektivne. 




Svi imamo boje koje više volimo i manje, tako i drugačije osjećaje na razne boje. Reakcije su različite kod svakog pojedinačno, ali djeluju na nas više nego što mislimo

Moramo razmišljati o bojama u različitim kontrastima u dizajnu, interakcija među bojama pogotovo.





Različite pozadine sa primarnim bojama postaju sekundarne. 








Boja kotača





Crvena boja je početak spektra boja skroz do kraja, spojena sa ljubičastom na samom kraju spektruma.



Možemo koristiti palete boja, manje ili jače izraženije kako bi dobili još više različitosti. Možemo se igrati s paletama koje sami stvorimo, a ne kopiramo od drugih, ako imamo vremena možemo napraviti sami svoju ploču te testirati boje, miješati ih te vidjeti kakve ćemo dobiti, usputno i učimo sami sebe o bojama i samom nastanku svake. 




Uzimanjem običnog oblika i igranjem s njime možemo vidjeti šta možemo napraviti sa bojama i oblicima




Imamo različite varijacije istog oblika izvana i iznutra. Negativni i pozitivan prostor. Preklapanje oblika , bilo kojeg elementa, možemo imati više oblika preklapanja što stvara nove logove i identitete grafike koje možemo upotrijebiti u praksi. 






Oblik je odnos krivih i ravnih površina u vanjskom izgledu, uobličenost vidljivih dijelova, reljef, konfiguracija, način na koji što percipiramo, uočavamo; obris predmeta, tijela ili osobe (Zemlja ima oblik kugle); vrsta čega, različit lik ili izgled čega, pojavnost.


Oblik objekta smještenog u nekom prostoru odnosi se na dio prostora koji taj objekt zauzima, a koji je određen njegovom vanjskom granicom—izdvojeno od ostalih aspekata toga objekta, poput boje, sadržaja ili tvari od koje je građen, ili njegova položaja i orijentacije u prostoru i veličine. Jednostavne dvodimenzionalne oblike moguće je opisati geometrijski kao točke, pravce, krivulje, ravnine itd. Oblici koji se pojavljuju u fizičkome svijetu obično su poprilično složeni; mogu biti proizvoljno zakrivljeni, kad su predmet diferencijalne geometrije, ili fraktalni, kao kod biljaka i obalnih crta.

subota, 23. siječnja 2016.

2. tjedan: Osnove tipografije

Ovaj tjedan ćemo se baviti tipografskom terminologijom i osnovnim pravilima za stvaranje tipografije. 

Uvod i pregled

Za mnoge ljude tipografija može biti jedan od težih aspekata grafičkog dizajna kojeg treba razumjeti. Ali je također jedan od najvažnijih aspekata grafičkog dizajna zbog njegove rasprostranjenosti u svijetu. Sve što danas vidimo ili čitamo sastoji se od slova koja su različitih oblika, vrsta i veličina.

Ako malo razmislimo, grafički dizajn je napravljen od komunikacije s riječima i slikama. 


Kako komunicirati s riječima? 


Nekima je tipkanje kao strani jezik pa ćemo zato u ovom tečaju dokučiti tipografiju kako bi je lakše razumjeli. Cilj je da se osjećate ugodno s pomoću tipografije, imati svoja pravila, eksperimentirati s njom i proučavati je. 


Leksikon slova

Kako bi saznali kako raditi s tipografijom moramo naučiti kako razgovarati s njom, njezinu terminologiju i leksikon slova.


Jednostavno slovo? 

Uzmemo li za primjer slovo ''a'', vidimo da je ono "izgrađeno" od dva poteza, zapravo seže na početak da li su napisani olovkom ili kistom? 
Možemo vidjeti različite dijelove slova koje su u njegovoj anatomiji
.





Primjer sa različitim slovima





Puno tipografskih termina bazirane su na ljudskom tijelu, vjerojatno radi načina proporcije bazirane na ljudskoj figuri ili već ljudskih ruku. Mogu se vidjeti grupe pojmova koji se odnose na ljudsko tijelo, ali također se odnose na formu slova.

Sada kada smo pogledali terminologiju slova, možemo pogledati terminologije vezane za riječi: 

Čini se kao da su slova u zraku ali nisu, poravnata su s nevidljivom linijom zvanom osnovica (base line). 
Pogledamo li veliko slovo T tada imamo visinu početnog slova (cap height). 
Mala slova imaju ime (x-height) - ako slova idu iznad te visine (mean line) onda se zovu ulazna slova, a ako idu ispod  base line  onda se nazivaju izlazna slova. 


U tipografiji je jako bitan razmak, imamo razne vrste razmaka. Razmak između slova, razmak između riječi. Možemo vidjeti kako razmaci utječu na čitljivost riječi.  Ako bi pisali riječi bez razmaka, slova bi se sudarala međusobno, no ako ih malo razdvojimo odmah su riječi čitljivije.



Veličina tipa slova



Najveće veličine 120 pt, 96 pt, 72 pt, koriste se najviše za naslove, a srednje veličine 36 pt, 24 pt za podnaslove, dok se za običan tekst koriste manje veličine, kao na primjer 14 pt, 12 pt, a najmanje veličine 7 pt i 6 pt su za fusnote i tome slično. 


Vidjeli smo terminologiju slova i riječi, sada ćemo vidjeti terminologiju teksta. Izgleda komplicirano ali nije, sada ćemo objasniti zašto!



Kako će tekst biti poravnat? 


Najčešća poravnanja su Justified i poravnanje u lijevo.

Kako izabrati font slova? 


Ima toliko dizajna slova da ni sami ne znamo koje odabrati. Kako odlučiti koje izabrati? Kako znamo razliku loših i dobrih te kako saznati koji bi bio idealan za određene poslove i situacije.

Dizajn prepoznamo po obliku kad ga vidimo. Najčešće koristimo uobičajeni dizajn Times New Roman, evo dodatnih fontova prikazanih na slici:



Razlikujemo tipografiju i slova. Iako su sinonimi, proučit ćemo njihovu razliku.

Times italic, roman su tipovi fontova, ali kada pogledamo veličinu Times italic ili roman u veličini 14 ili u veličini 72, iako su isti fontovi izgledati će različito. Zato mijenjamo fontove kako nama paše i određujemo pitanje kakav font bi bio najbolji za naše riječi koje su iste, a različito izgledaju u drugim fontovima, po oblicima, različitim linijama i kako osjećamo da izgledaju, moderno ili ozbiljno.




Kako čitati tipografiju? 


Kada čitamo, čitamo riječi - ali u isto vrijeme čitamo forme, oblike koji međusobno komuniciraju s nama. 

S jedne strane je funkcionalnost, s druge strane ekspresivno izražavanje - kako se osjećamo dok čitamo. Kontroliramo li funkcije i osjećaje, to čini dobrog čitaoca . 



Čitamo na dva različita načina. Čitamo šta piše, ali čitamo oblik slova . 


Svaki font čitamo na različit način, ovisno o našem osjećaju za određenu riječ, kako je napisana, koje debljine, proreda i slično. Iako piše ista riječ različitim fontovima, svaki puta pročitamo to na različit način. Zanimljivo, zar ne? 

Tipografija je umjetnost i vještina oblikovanja teksta s pomoću raznih tipova slova, različitih veličina slova i različitih proreda (vodoravnih i okomitih) između slova. Tipografijom se služe slovoslagari, grafički montažeri, tipografi, grafički dizajneri, umjetnički direktori i kaligrafi. Do današnjeg digitalnog doba tipografija je bila posebna specijalizirana djelatnost. Digitalno je doba novim generacijama dizajnera i ostalim korisnicima otvorilo potpuno nove mogućnosti u korištenju tipografije i zato smatram da je vrlo bitna u grafičkom dizajnu.